Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zapowiadają się duże różnice cen mąki

Zapowiadają się duże różnice cen mąki
W tym roku ceny mąki będą bardzo zróżnicowane, a wszystko zależy od tego, jaki jest surowiec - mówią młynarze. Na wschodzie kraju będzie zdecydowanie taniej, bo tam mąkę trzeb będzie produkować ze zboża paszowego. Zdecydowanie drożej będzie na południowym zachodzie, gdzie i ziarno i mąka są bardzo dobrej jakości.

Najgorzej sytuacja wygląda na Warmii i Mazurach, gdzie do tej pory miejscami pozostała nieskoszona pszenica. To, co udało się zebrać ma bardzo niski poziom glutenu, niską liczbę opadania, a za to zbyt wysoką wilgotność.

Zdaniem młynarzy równie słabą jakość ma zboże z Lubelszczyzny i Zamojszczyzny. Nie obrodziła też, z reguły dobrej jakości, pszenica z okolic Ciechanowa. W komfortowej sytuacji są rolnicy z zachodniopomorskiego oraz z rejonu Opola i Wrocławia. Tam zebrano najlepsze zboże. Dlatego po ziarno przyjeżdżają tu młynarze prawie z całego kraju i od ręki płacą gotówką, mimo, że ceny są nawet o 10 proc. wyższe niż w innych rejonach kraju.

Po gwałtownych spadkach w czasie żniw ceny mąki ustabilizowały się. Zdaniem młynarzy taniej już nie będzie, bo niedługo za magazynowane ziarno trzeba będzie płacić więcej niż teraz prosto z pola.

Rośnie zainteresowanie pszennymi otrębami. Kupują je głownie duże gospodarstwa mleczarskie. Większe partie towaru, bez dostawy można kupić poniżej 300 zł za tonę.Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności