Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia popiera polskie starania o szybkie inspekcje rosyjskie

Unia popiera polskie starania o szybkie inspekcje rosyjskie
Przedstawiciele Unii Europejskiej zapewnili ministra rolnictwa Wojciecha Olejniczaka, że popierają polskie zabiegi, aby rosyjscy inspektorzy jak najszybciej - we wrześniu - skontrolowali polskie zakłady mięsne i mleczarskie, które czekają jeszcze na ich certyfikaty.

 - Będą prosić Rosjan, żeby kontrole w Polsce przyspieszyć i żeby jak najszybciej we wrześniu zakończyć wszystkie kontrole. Padła data 13 września, kiedy to chcielibyśmy, aby Rosjanie już przyjechali - powiedział Wojciech Olejniczak we wtorek brukselskim korespondentom polskich mediów przez telefon z Noordwijk w Holandii. Uczestniczył tam w nieformalnej naradzie ministrów rolnictwa UE.

 - W rozmowach będzie wsparcie Unii, ale musimy sami z Rosją na ten temat rozmawiać. Być może uda mi się pojechać do Moskwy, żeby po zakończeniu kontroli handel mógł się odbywać na starych zasadach - mówił polski minister.

Chodzi o to, aby w miarę możliwości zakończyć inspekcje do 1 października. Tego dnia upływa termin ostatecznego rozstrzygnięcia sporu o unijne certyfikaty towarzyszące produktom mięsnym i mleczarskim eksportowanym do Rosji.

Komisja Europejska i przewodnicząca UE Holandia porozumiały się z Moskwą, że będzie ona uznawała do końca roku zarówno stare certyfikaty, jak i ich nowo uzgodniony typ. Ale niektórzy w Moskwie dają do zrozumienia, że mogą robić trudności polskiemu eksportowi, dopóki rosyjscy inspektorzy nie zakończą kontroli we wszystkich polskich zakładach, które jej sobie zażyczyły, aby mieć prawo eksportu do Rosji.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności