Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wieprzowina nadal drożeje

Wieprzowina nadal drożeje
W zeszłym tygodniu za słoninę bez skóry płacono na giełdach do 5 zł za kg, podczas gdy dwa miesiące temu cena była o 30 proc. niższa. W podobnej skali podrożały tłuszcze drobne, nieco mniej, ale także znacząco - smalec. Ostatnio rośnie popyt także na inne tanie asortymenty (podroby, mięsa drobne), więc ich ceny również zaczynają zwyżkować. Tłuszczów i podrobów na rynku brakuje. Trudno zwłaszcza o duże, hurtowe partie. Zakłady mięsne albo zostawiają te surowce do własnego przetwórstwa, albo sprzedają tym klientom, którzy kupują także inne mięsa.

W drugiej połowie sierpnia notowania żywca wieprzowego i półtusz były dość ustabilizowane, jednak w ostatnich dniach także zaczęły rosnąć. Za żywiec wieprzowy w skupie płacono w tym tygodniu już 4,5 - 4,9 zł kg, a za półtusze świeże kl. R - 6,7 do 6,9 zł kg.

Dla zakładów problemem są najdroższe mięsa: szynka, schab, karkówka, gdyż zainteresowanie tymi surowcami jest w dalszym ciągu niewielkie. W magazynach producentów odkładają się zapasy, gdyż mała jest sprzedaż najdroższych produktów mięsnych w handlu detalicznym.

Ten tydzień przyniósł podwyżkę cen drobiu. Wiąże się to ze wzrostem zapotrzebowania odbiorców na surowce do przetwórstwa. Poszukiwane są filety z piersi, uda, mięso mechanicznie odkostnione. Handel detaliczny zainteresowany jest tanimi produktami, jak korpusy, porcje rosołowe, podroby.

W obrocie wołowiną od dłuższego czasu sytuacja się nie zmienia. Przy niewielkiej podaży i umiarkowanym popycie ceny pozostają na stosunkowo wysokim poziomie. Ćwierci z bydła dorosłego oferowane są po 6,7 - 7 zł za kg, a z młodego po 8,2 - 8,8 zł kg.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności