ARiMR wyjaśnia nieprawidłowości w swojej bazie danych

Wyniki kontroli dotyczące nieprawidłowości w bazie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) będą znane w przyszłym tygodniu. Zostaną one podane do publicznej wiadomości – poinformowała PAP w piątek rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Iwona Musiał.

Agencja prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące zamiaru eksportu bydła przez firmę „A plus 1”, z powodu której doszło do sfałszowania danych w bazie IRZ polegającej na usunięciu części danych.

Zwierzęta będące w posiadaniu tej firmy nie miały paszportów co uniemożliwiało ich sprzedaż. Na polecenie centrali Agencji, pracownicy zniszczyli część dokumentacji, by umożliwić eksport bydła.

Kilka dni temu „Gazeta Wyborcza” opisała przypadek, w którym departament identyfikacji i rejestracji zwierząt ARiMR zażądał, by w ciągu tygodnia powiatowe biura Agencji wystawiły paszporty dla 2431 sztuk bydła, które chciała wyeksportować firma „A plus 1” z Warszawy.

Według zastępcy dyrektora departamentu identyfikacji i rejestracji zwierząt z centrali ARiMR Jana Woszczyna, firma „A plus 1” jest eksporterem, który kupił cielęta przed 1 maja, kiedy paszporty jeszcze nie obowiązywały przy eksporcie. „Teraz po podtuczeniu chce je sprzedać i zwróciła się do nas o wystawienie paszportów. To nic złego – zapewnia (Woszczyn – PAP)” – napisała gazeta. Po tym artykule zarówno minister rolnictwa, jak i prezes ARiMR zapewnili, że opisaną sytuację zbadają i wyciągną daleko idące konsekwencje, łącznie ze skierowaniem sprawy do prokuratury.

W związku z tym resort rolnictwa przypomina, że wprowadzanie bydła do handlu oraz dokonywanie uboju jest możliwe tylko wtedy, kiedy zwierzęta są zakolczykowane i posiadają paszport. Niedopuszczalna jest sprzedaż lub kupno zwierząt niezakolczykowanych i bez paszportu.

W przypadku utraty lub uszkodzenia kolczyka bądź paszportu bydła, ARiMR może wydać duplikaty, ale tylko w sytuacji, gdy zwierzę miało kolczyk, a historia jego przemieszczania się zawarta jest w Centralnej Bazie Danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.

W przypadku, gdy bydło nie posiada paszportu, a jest zakolczykowane, Powiatowy Lekarz Weterynarii może skierować je do uboju. Natomiast te zwierzęta, które są bez kolczyków i bez paszportu, mogą być jedynie skierowane przez tego lekarza do zabicia i utylizacji na koszt ich właściciela – przypomniało ministerstwo.

Dyrektor biura prasowego ministerstwa rolnictwa Małgorzata Książyk podkreśliła, że ARiMR zwiększy kontrolę w stadach bydła w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt, a zwłaszcza w zakresie terminowego kolczykowania, prowadzenia księgi rejestracji zwierząt oraz terminowego zgłaszania przemieszczania bydła.

Książyk dodała, że minister rolnictwa Wojciech Olejniczak skierował list do policji i Inspekcji Transportu Drogowego, by dokładniej sprawdzano czy podczas transportowania bydło jest zaopatrzone w kolczyki i paszporty.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa