Ceny zbóż, notowania, aktualności

KE zgadza się na sprzedaż przez Polskę 300 tys. ton zboża z rezerw

KE zgadza się na sprzedaż przez Polskę 300 tys. ton zboża z rezerw
Bruksela za tydzień zgodzi się na sprzedaż 300 tys. ton polskiego zboża z rezerw strategicznych.

Na same transakcje zainteresowani będą musieli jednak poczekać jeszcze kolejne kilka tygodni, aż dokumenty Komisji zostaną przetłumaczone i zorganizowane zostaną przetargi otwarte dla wszystkich podmiotów w Unii. Cena wywoławcza w nich będzie nie mniejsza niż na lokalnym rynku.

Jak dowiedziała się "Gazeta" ze źródeł w Komisji Europejskiej, polska prośba zweryfikowana na polecenie z Brukseli nie wzbudziła kontrowersji żadnego z państw podczas czwartkowych obrad Komitetu Zarządzającego Zbożem w UE. Oznacza to, że sprawa zostanie za tydzień formalnie przegłosowana.

Tekst przygotowany przez służby Komisji mówi o zgodzie sprzedaży całej rezerwy, jak to sugerowała Polska. Dotychczas i polscy, i europejscy urzędnicy w Brukseli twierdzili, że "300 tys. to na pewno za dużo i na tak wiele zgody nie będzie". ródła w Komisji powiedziały nam, że nie ma pewności, czy Polska nie będzie musiała w przyszłości kupić identycznej ilości zboża, by rezerwę strategiczną odnowić. Teraz jest ona bowiem wspólna dla UE, i to Bruksela będzie miała w tej sprawie ostatnie słowo.

Nie jest też powiedziane, że sprzedaż zostanie dokonana szybko np. jednego dnia, co mogłoby obniżyć ceny. To, że oferty będą otwarte, oznacza, iż zboże mogą w całości kupić odbiorcy za granicą, o ile wylicytują najwyższą cenę. Wówczas nie dojdzie do powstrzymania wzrostu cen w Polsce, co wydawało się dotąd głównym celem interwencji.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zboża trafią do polskiego budżetu.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Powrót do aktualności