Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nie chcą kolczyków

Nie chcą kolczyków
Termin kolczykowania dorosłego bydła przez ARiMR upłynął już prawie 5 miesięcy temu. Mimo to część hodowców jeszcze nie dopełniła tego obowiązku i nawet nie ma takiego zamiaru.

Rolnicy tłumaczą, że wnioski o kolczyki i paszporty są dla nich zbyt skomplikowane i nie potrafią ich wypełnić. Błędnie wypełnione wnioski Agencja odsyła z powrotem do hodowców, którzy powinni je poprawić. Taka wymiana dokumentów może trwać nawet kilka miesięcy.

 - Chodzi o samo wypełnianie wniosków. Biurokracja przerosła tutaj wszelkie oczekiwania - mówi hodowca bydła Wiesław Kozłowski. Część rolników jest zniechęcona. Nie chcą poprawiać wniosków lub wcale ich nie wypełniają.

Brak kolczyka w przypadku choroby zwierzęcia to duże niebezpieczeństwo, bo nie będzie można ustalić źródła pochodzenia. Mimo że termin już upłynął, jeśli rolnik zgłosił teraz do Agencji zwierze zostanie ono zakolczykowane bez żadnych konsekwencji i dodatkowych opłat. Należy się jednak spieszyć gdyż Agencja przygotowywuje wprowadzenie kar dla spóźnialskich.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności