Bój o rolnika

 – Idziemy do gmin! – zapewniają w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od poniedziałku rolnicy mogą liczyć na dodatkową pomoc przy wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie.

O składanie wniosków apelują prezes ARiMR i minister rolnictwa. Na razie bez skutku. Niespełna miesiąc przed zakończeniem oficjalnego terminu składania formularzy (po 15 czerwca codziennie będzie odliczany 1 proc. za zwłokę) na Kujawach i Pomorzu wypełnione dokumenty złożyło 13 proc. uprawnionych (najmniej – 9 proc. w powiatach lipnowskim i brodnickim).

Aby zachęcić gospodarzy od poniedziałku pracownicy agencji będą czekać na nich w urzędach gmin. – Będziemy przede wszystkim tam, gdzie złożono najmniej wniosków – zapewnia Andrzej Gross, dyrektor oddziału agencji w Toruniu. Rolnicy o terminie wizyty pracowników ARiMR dowiedzą się m.in. z kurend, które rozprowadzą sołtysi.

Oprócz tego, jak zapewnił wczoraj na konferencji prasowej minister rolnictwa Wojciech Olejniczak, planowane są wyjazdy w teren: – Każdy rolnik może zwrócić się do biura powiatowego telefonicznie bądź poprzez pośrednika – sołtysa, wójta. Dojadą do niego pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, banku spółdzielczego bądź ośrodka doradztwa rolniczego, by pomóc w wypełnieniu wniosku – obiecał minister.

Tymczasem do 31 maja, a nie – jak wcześniej planowano do 25 maja – będzie można składać wnioski o nadanie numeru ewidencyjnego gospodarstwa.

Źródło: Gazeta Pomorska