Ceny zbóż, notowania, aktualności

Niewiele transakcji zbożowych

Niewiele transakcji zbożowych
Od kilku dni ceny transakcyjne pszenicy wynoszą średnio 710 - 730 zł, a żyta 560 zł za t. Transakcji jest jednak ostatnio niewiele. Przetwórnie oczekiwały na zboże z rezerw państwowych. W czwartek zapowiadany był pierwszy (już przełożony z ubiegłego tygodnia) przetarg na pszenicę konsumpcyjną z zapasów Agencji Rynku Rolnego. Do sprzedaży miało trafić 35 tys. t.

Przetarg został jednak, po raz kolejny, odwołany. Agencja tłumaczy, że sprzedaż zboża z rezerw państwowych musi być teraz uregulowana rozporządzeniem Komisji Europejskiej. Informacje, które dotychczas ARR przedstawiła Komisji okazały się niewystarczające, potrzebne są dalsze wyjaśnienia. Na razie więc Agencja, która chce sprzedać ze swoich zapasów, w maju i w czerwcu, około 300 tys. t, dla zahamowania wzrostu cen zbóż na przednówku, nie podaje nowych terminów przetargu. Zainteresowani tymi transakcjami muszą więc na razie wycofać wpłacone wadium.

 - Wyraźnie podrożała w ostatnich dniach kukurydza - podaje Piotr Beśka z Eternus Brokers. Jej cena w ofertach sprzedaży coraz częściej przekracza 700 zł za t. To skutek sezonowego wzrostu hodowli drobiu. Fermy kupują mieszanki, w których podstawowym ziarnem jest kukurydza.

Drożeją także inne pasze. W tym tygodniu znowu poszła w górę cena śruty sojowej. Za wysokobiałkową, w porcie (Gdańsk lub Szczecin) trzeba zapłacić już 1550 zł za t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności