Ceny zbóż, notowania, aktualności

Odżył eksport mięsa drobiowego

Odżył eksport mięsa drobiowego
Na zmiany po integracja trzeba poczekać przynajmniej dwa miesiące mówią drobiarze, ale pierwsze sygnały już są. Ruszył eksport, który po wyczerpaniu kontyngentów na początku roku prawie zupełnie zamarł. Na razie polskie filety z kurczaków trafiają głównie do Niemiec i Francji ale szykowane już są kontakty ze Szwecją i Szwajcarią. Na razie ceny są stabilne.

Jednak nasi zachodni sąsiedzi boją się zalewu towaru z polskich przetwórni i dlatego przymierzają się do wprowadzenia u siebie obniżek. Za brojlery hodowcy dostają tam około 3,50 zł za kilogram żywca. Ale to co najbardziej niepokoi naszych hodowców to zapowiedzi dalszych podwyżek cen pasz.

Właściciele firmy tłumaczą, ze skończyły im się długoterminowe kontrakty na soję po 1100 - 1200 zł za tonę. Teraz cena dochodzi 1600 zł. Droga jest także kukurydza. Średnio tona paszy dla drobiu kosztuje teraz ponad 1160 złotych.

Zdaniem przetwórców jeszcze wyższe ceny pasz grożą nam od czerwca do sierpnia. Ostatni tydzień przyniósł podwyżki cen skupu brojlerów w małych ubojniach. Średnio brojlery zdrożały z 2,80 zł na 3 zł za kilogram.Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności