Ceny zbóż, notowania, aktualności

Coraz mniej kukurydzy

Coraz mniej kukurydzy
Oczekiwany przez młynarzy pierwszy przetarg na pszenicę konsumpcyjną z zapasów Agencji Rynku Rolnego, wyznaczony na koniec ubiegłego tygodnia, nie odbył się. W ostatniej chwili oferta została z WGT SA wycofana.

Agencja nie podała powodów tej decyzji. Nieoficjalnie mówi się, że ARR chce złagodzić kryteria sprzedaży, aby w przetargu mogło wziąć udział więcej przetwórni. Cena wywoławcza wyznaczona na 690 zł za t raczej się nie zmieni. Przetarg spodziewany jest w końcu tego tygodnia.

Wystawionych ma być 35 tys. t zboża. W sumie w maju i w czerwcu ARR zamierza sprzedać ze swoich zapasów około 300 tys. t, co powinno złagodzić niedobory na rynku i zahamować wzrost cen zbóż na przednówku.

Bardzo poszukiwane przez młyny jest żyto konsumpcyjne. Jego cena w ostatnim tygodniu nieco wzrosła, zwłaszcza we wschodnich rejonach Polski. Najwięcej transakcji dotyczyło w ostatnich dniach kukurydzy - podaje Gildia Poznańska GP SA.

Jej cena w ciągu tygodnia wzrosła o 10 do 30 zł, w zależności od regionu (700 - 730 zł za t). Kukurydzy na rynku jest coraz mniej i producenci pasz mogą mieć w najbliższych tygodniach spore problemy z jej zakupem. Podrożała w ciągu tygodnia śruta sojowa.

Za wysokobiałkową w porcie (Gdańsk lub Szczecin) trzeba zapłacić już 1530 zł za t. Nie zmieniły się ostatnio notowania otrąb, ale są one i tak wysokie. Czeskie luzem na wagonie na granicy kosztują 470 zł za t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności