Ceny zbóż, notowania, aktualności

Młyny czekają na pszenicę z ARR

Młyny czekają na pszenicę z ARR
Ceny zbóż w Polsce, podobnie jak i w innych krajach Europy, są tej wiosny wysokie. W maju, przynajmniej na razie, nie wzrosły. Młyny oczekują interwencyjnej dostawy ziarna z rezerw Agencji Rynku Rolnego. W handlu mięsem pierwszy tydzień maja nie przyniósł istotnych zmian. Mała jest podaż, ale ograniczony popyt, co spowodowało nawet niewielkie obniżki cen niektórych asortymentów.

Na przetargach organizowanych w tym tygodniu na WGT SA pszenica konsumpcyjna wystawiona po 720 zł za t nie cieszyła się powodzeniem. Oznacza to, że odbiorcy nie decydują się jeszcze za zakup po każdej cenie.

Młyny oczekują na interwencyjne dostawy pszenicy z rezerw Agencji Rynku Rolnego. Aby nie dopuścić na przednówku do gwałtownego wzrostu notowań zbóż, ARR w maju i w czerwcu zamierza sprzedawać zboże ze swoich zapasów, które wynoszą około 300 tys. t.

W piątek miał się odbyć przetarg na 35 tys. t pszenicy z rezerw agencyjnych, po cenie wywoławczej 690 zł za t. Ziarno to miało być przeznaczone wyłącznie dla firm młynarskich. Przetarg jednak odwołano. Jak podaje WGT SA, cała oferta została przed sesją wycofana.

Na wczorajszej sesji sprzedano 100 t żyta, uzyskując cenę wyższą (560 zł za t) od wywoławczej (540 zł za t). Nie było zainteresowania jęczmieniem, wystawionym po 640 zł za t.

Bardzo brakuje na rynku ziarna paszowego. Poszukiwana jest kukurydza, której podaż jest niewystarczająca. Jak podaje Gilda Poznańska, ceny tego ziarna wzrosły ostatnio o 15-20 proc. i w niektórych regionach kraju przekroczyły już (w transakcjach) 710 zł za t. Brakuje w ofertach giełdowych pszenżyta, którego cena sięgnęła w tym tygodniu 570 zł za t.

Znowu podrożały składniki pasz, m.in. śruta sojowa. Wystawiano ją w pierwszych dniach maja po 1470-1530 zł za t, w zależności od zawartości białka. Małe przemiały pszenicy powodują, że drogie są otręby.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności