Ceny zbóż, notowania, aktualności

Spekulacyjny wzrost cen akcji Ekodrobu

Spekulacyjny wzrost cen akcji Ekodrobu
Tylko 9,10 zł, czyli aż o 22,8 proc. mniej, kosztowały wczoraj akcje Ekodrobu, przetwórcy mięsa drobiowego. Ten nagły spadek jest tłumaczony gorszymi od spodziewanych przez giełdowych graczy wynikami spółki za I kwartał tego roku.

Akcje Ekodrobu, obok walorów ZM Duda i Sokołowa, w ostatnich tygodniach należały do najszybciej rosnących na warszawskiej giełdzie. Od listopada 2003 r. wartość akcji spółki z 1 zł zwiększyła się do 12,9 zł pod koniec kwietnia tego roku. Wczoraj papiery kosztowały 9,10 zł, a w trakcie sesji właściciela zmieniło 215 tys. akcji, co oznacza, że wartość transakcji wyniosła 4,5 mln zł.

 - To były spekulacyjne zagrywki - mówią w Ekodrobie. - Tak wysoki wzrost był nieuzasadniony - jest przekonana Iwona Podolska, rzeczniczka spółki.

Jej zdaniem giełdowi gracze oczekiwali od spółki osiągnięcia zysków w I kwartale tego roku, tymczasem spółka miała 1,9 mln zł straty Wskazywano, że Ekodrob zamknął ubiegły rok 4 mln zł zysku netto, wobec 6,5 mln zł straty rok wcześniej, i oczekiwano kontynuacji poprawy wyników Tyle że nie uwzględniono, iż I kwartał od wielu już lat w branży drobiarskiej należy do najgorszych w całym roku i zawsze przynosi straty.

 - Wyniki są lepsze od ubiegłorocznych i od zaplanowanych. Strata jest o 300 tys. zł mniejsza od założonej - wylicza Iwona Piasek. - Być może wyszlibyśmy na zero, gdyby nie spadek eksportu w związku z niekorzystnymi cenami.

Perspektywy dla spółki są dobre, gdyż stare państwa UE mają niedobory drobiu i już przyzwyczaiły się do polskiego producenta. Po zniknięciu barier celnych, w tym kontyngentu na drób, zgodnie z zapowiedziami m.in. BRE Brokers, można liczyć, że branżę czeka lepszy rok, niż przewidywano. Spółka swoje żniwa będzie mieć w III i IV kwartale, kiedy zaczyna się m.in. wysyłka gęsi na rynek niemiecki.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności