Hiszpania chce zmiany warunków reformy rolnictwa europejskiego

Minister rolnictwa Hiszpanii Elena Espinoza przyznała, że lepsze dla tego kraju warunki wynikające reformy rolnictwa wiążą się z gotowością do przyjęcia konstytucji UE. Deklaracje minister opublikował w środę madrycki dziennik „ABC”.

Espinoza przyznała, że zatwierdzona w ub. poniedziałek, korzystniejsza dla Hiszpanii, modyfikacja reformy wspólnotowej organizacji rynku bawełny i oliwy, jest wynikiem interwencji premiera rządu, Jose Luisa Rodriqueza Zapatero.

Według minister, na negocjacje w sprawie reformy wpłynęła gotowość Hiszpanii do zatwierdzenia Konstytucji UE. Jednak osiągnięta modyfikacja reformy nie satysfakcjonuje hiszpańskiego sektora producentów bawełny i oliwy.

Większość organizacji rolników nalega, aby o tych zmianach wypowiedział się unijny Trybunał Sprawiedliwości. Zgodnie z opinią największej organizacji rolników i hodowców w Hiszpanii (COAG), reforma jest sprzeczna z Traktatem Akcesyjnym Hiszpanii z UE i jej modyfikacja „nie powinna być warunkowana wycofaniem zaskarżenia przed Trybunałem Sprawiedliwości”.

Tego samego zdania jest stowarzyszenie młodych rolników ASAJA, a związek drobnych rolników i hodowców UPA nie wyklucza możliwości zaskarżenia reformy. Jednocześnie UPA przyznaje, że nowe porozumienie w sprawie reformy upraw śródziemnomorskich oznacza „ważny krok do przodu dla producentów oliwy i bawełny, gdyż gwarantuje utrzymanie produkcji”.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa