Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny świń znów idą w górę

Ceny świń znów idą w górę
Tylko na kilka dni udało się zakładom mięsnym wprowadzić obniżki cen skupu żywca wieprzowego. Teraz, podobnie jak przed Wielkanocą, ceny świń znów idą w górę. I tak będzie przynajmniej do maja - tym razem zgodnie komentują przetwórcy.

Sporadycznie w punktach skupu udaje się zdobyć świnie po 3,80 zł za kilogram. W ubojniach cena podstawowa osiągnęła już 4 zł. Tuczników brakuje nie tylko dlatego że przed majowym weekendem zwiększył się popyt ale również dlatego, że nawet lżejsze sztuki rolnicy starali się sprzedać jeszcze przed świętami. Teraz nie musza się śpieszyć i czekają na integrację. Ale eksperci przestrzegają, to że w Unii kilogram żywica wieprzowego kosztuje powyżej 1 euro wcale nie oznacza, że szybko i u nas będą takie ceny.

W całym kraju za klasę E zakłady płacą powyżej 5 zł za kilogram. W wielu firmach do ceny podstawowej doliczane są jeszcze premie za kontraktacje i większe dostawy.

W zeszłym tygodniu ruch na targowiskach był niewielki, ale cny prosiąt i tak rosły. Najtaniej było na Podlasiu, również na Mazowszu parę można już kupić za 140 zł.Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności