Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rośnie zainteresowanie pszenicą

Rośnie zainteresowanie pszenicą
Pszenica konsumpcyjna, podobnie jak przed tygodniem, wystawiana jest na giełdach towarowych w cenie 670-700 zł za t. Ale zdaniem Gildii Poznańskiej widoczny jest wzrost zainteresowania kupnem tego ziarna, które w ostatnich tygodniach cieszyło się niewielkim powodzeniem.

Spadek obrotów w handlu pszenicą spowodowany był głównie niepewnym losem ustawy o nadmiernych zapasach produktów rolnych i jej ostatecznym kształtem. Projekt ustawy w nowej wersji jest znacznie korzystniejszy dla firm przechowalniczych.

Podaż nie jest jednak nadal duża, dlatego zgłaszane zamówienia wielkości od 500 do 2000 t wydają się trudne do realizacji. Wielu tych, którzy mają jeszcze zboże, woli poczekać kilka tygodni, licząc na wzrost cen.

Powoli drożeje kukurydza, mimo że jest jej na rynku dużo. Ziarno to dostępne jest na giełdach po 660 do 690 zł za t. Jęczmień paszowy wystawiany jest po 590-610 zł za t, a nawet po 640 zł za t.

W dalszym ciągu droga jest śruta sojowa, ale jej cena od tygodnia ustabilizowała się. Podobnie jak w poprzednim tygodniu, trzeba za to ziarno zapłacić 1500-1550 zł za t. Nie zmieniły się ceny śruty słonecznikowej i otrąb. Czeskie pszenne śruty luzem są na wagonie po 445 zł za t, a zapakowane w workach, z dostawą po 530 zł za t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności