Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wieprzowina coraz droższa

Wieprzowina coraz droższa
Zgodnie z prognozami analityków w tym tygodniu ceny żywca i półtusz przestały rosnąć, a w niektórych rejonach kraju zaczęły nawet spadać. A to dlatego, że zakłady zmniejszyły znacznie zakupy surowca.

Wędliny na święta są już wyprodukowane i stopniowo dostarczane do handlu, w tych dniach spory ruch panuje jedynie w tzw. rozbiorowniach, które zaopatrują hurtownie i sklepy w świeże mięso.

Za tuczniki zakłady płacą w tych dniach około 4 zł za kg. Po świętach ceny prawdopodobnie jeszcze spadną. To samo będzie z półtuszami, które teraz kosztują 5,5 - 5,9 zł za kg (kl. R).

Zdaniem ekspertów handel na rynku mięsnym będzie do końca kwietnia zdecydowanie mały. Dopiero przed długim majowym weekendem zapotrzebowanie prawdopodobnie wzrośnie, przede wszystkim na mięsa i wędliny na grilla. Wtedy możliwy jeśt wzrost cen.

Sytuację producentów może poprawić eksport na wschód. Ostatnio jednak i ten handel wyraźnie się zmniejszył, bo wzrosły ceny wieprzowiny w tym i tłuszczów drobnych, słoniny, podrobów, skórek. Spodziewany po świętach spadek notowań może ożywić te transakcje.

 - Od dłuższego czasu brakuje wołowiny z bydła dorosłego - sygnalizuje Dariusz Stawski z domu handlowego Agro w Łodzi. Za ćwierci kl. D trzeba już płacić ok. 5 zł za kg, Ceny mięsa wołowego doganiają ceny wieprzowiny która w Polsce zawsze była droższa od wołowiny.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności