Ceny zbóż, notowania, aktualności

Drożeje żyto i kukurydza

Drożeje żyto i kukurydza
Początek tygodnia w handlu zbożem nie przyniósł istotnych zmian. Pszenica konsumpcyjna, podobnie jak przed tygodniem, wystawiana jest na giełdach towarowych w cenie 670 - 700 zł za tonę. Podaż nie jest duża, podobnie jak popyt. Młyny dokonują tylko uzupełniających zakupów, podyktowanych bieżącymi potrzebami.

W dalszym ciągu drożeje żyto. Jak podaje Piotr Żołędziewski z GP SA w Poznaniu, w ciągu minionego tygodnia ziarno to podrożało o 2,8 proc. żyto. Płaci się za nie od 530 do 570 zł za tonę. W przyszłym tygodniu cena może jeszcze wzrosnąć, gdyż popyt nie maleje.

Wzrosło zapotrzebowanie na owies, zwłaszcza w Wielkopolsce, gdzie rolnicy zaczynają rozglądać się za dobrym materiałem siewnym. Najtańszy owies jest w województwie lubelskim, gdzie jego podaż jest największa. Jednak przy wysokich kosztach transportu przewóz owsa do innych rejonów kraju jest nieopłacalny.

Nieznacznie podrożała też kukurydza. Analitycy obawiają się, że tendencja wzrostowa może się utrzymać. Dość zróżnicowane (580 - 640 zł tona) ceny obowiązują na jęczmień. Najtańszy jest w południowej Polsce.

W dalszym ciągu droga jest śruta sojowa. Podobnie jak w drugiej połowie ubiegłego tygodnia trzeba teraz za to ziarno zapłacić 1460 - 1520 zł za tonę. Nie zmieniły się ceny śruty słonecznikowej i otrąb. Czeskie pszenne luzem w wagonie - po 445 zł za tonę, a zapakowane w workach, z dostawą - po 530 zł za tonę.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności