Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wysokie ceny śruty sojowej

Wysokie ceny śruty sojowej
W ostatnich dniach zwiększyła się podaż zbóż paszowych i pszenicy konsumpcyjnej. Nadal za mało jest żyta, które wciąż drożeje. Coraz więcej jest pszenicy konsumpcyjnej w ofertach pośredników.

 - To pierwsza oznaka, że magazynom coraz trudniej sprzedać ziarno na lokalnym rynku - uważa Piotr Beśka z Eternus Brokers. W północnych rejonach kraju trudno już uzyskać za pszenicę po 670 - 690 zł za t. Za taką cenę młyny gotowe są kupić zboże, ale dostarczone na miejsce.

Nadal mało jest w obrocie żyta. Dostawcy wyceniają to ziarno na 560 - 580 zł za t. To jednak dla odbiorców stawka zbyt wygórowana. W tej sytuacji zakłady wykorzystują jeszcze własne zapasy, pozyskane w okresie interwencyjnego skupu.

Zwiększyła się oferta zbóż paszowych. Sporo jest kukurydzy i jęczmienia. Pojawia się także - rzadko do niedawna osiągalna - pszenica paszowa. Ceny utrzymują się jednak na dość wysokim poziomie.

W tym tygodniu na przetargu na WGT SA nie było zainteresowania ani pszenicą po 750 zł za t, ani żytem (540 zł za t) i kukurydzą (655 zł za t). To kolejny dowód, że warunkiem transakcji jest umiarkowana cena.

Podrożała - w ślad za podwyżkami na rynkach światowych - śruta sojowa. Na początku tego tygodnia trzeba było z nią płacić na giełdach od 1490 do 1550 zł za t. W drugiej części tygodnia ceny nieco spadły. ROL-PETROL wystawiał śrutę po 1460 - 1520 zł za t, w zależności od zawartości białka.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności