Ceny zbóż, notowania, aktualności

Coraz trudniej sprzedać pszenicę

Coraz trudniej sprzedać pszenicę
Kilka tygodni temu sprzedający pszenicę dyktowali warunki transakcji i ceny, teraz coraz trudniej zbyć to ziarno.

Ceny są bardzo zróżnicowane. NetBrokers np. oferował w poniedziałek pszenicę konsumpcyjną po 628 - 740 zł za t, ROL-PETROL po 700 - 715 zł za t. Zaczynają się wiosenne prace polowe, rolnikom potrzebne są pieniądze na środki produkcji, decydują się więc często sprzedać ziarno taniej.

Nadal drogie jest żyto. Płaci się za nie od 540 do 570 zł za t (z dostawą). Niższe ceny są w centralnej Polsce, np. w województwie łódzkim, wyższe w woj. zachodniopomorskim.

Nadal drogie są inne zboża, których podaż jest także niewielka. Przede wszystkim pszenżyto i owies. ROL-PETROL miał w ofercie pszenżyto po 650 zł za t. Owies wystawiano w cenie 480 - 540 zł t.

Wysokie są notowania kukurydzy. W województwie opolskim można ją kupić po 650 zł za t, w pomorskim po 660 zł za t, a z dostawą - 680 zł t.

Bardzo podrożała w trzeciej dekadzie marca śruta sojowa. Ostatnio za ten składnik pasz trzeba płacić na giełdach od 1490 do 1550 zł za t. W ofertach sporo jest ukraińskiej śruty słonecznikowej, która kosztuje ok. 640 - 650 zł za t.

Nie zmieniła się w minionym tygodniu cena otrąb. Jest już bardzo wysoka. Za otręby czeskie luzem, w wagonie na granicy, trzeba zapłacić 450 zł za t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności