Ceny zbóż, notowania, aktualności

Spokojniej na rynku zbóż

Spokojniej na rynku zbóż
Tydzień na rynku zbóż rozpoczął się od dalszych niewielkich spadków cen pszenicy konsumpcyjnej. Jak podaje Giełda Poznańska, w ciągu tygodnia ziarno to potaniało o prawie 1,5 proc. Zdaniem Piotra Żołędziewskiego z Giełdy Poznańskiej, ta korekta cen w dół została spowodowana przez zwiększoną podaż ziarna przez drobnych rolników, którzy zmuszeni zostali do sprzedaży potrzebą uzyskania pieniędzy na zakup środków produkcji do wiosennych prac polowych. Poza tym część firm przyśpiesza sprzedaż ziarna planowaną na maj czy czerwiec w obawie przed ustawą o nadmiernych zapasach towarów rolnych.

Nie zmieniły się średnie ceny żyta. Niewielkie spadki notowań odnotowano jedynie na wschodzie i południowym wschodzie Polski.

Minimalnie wzrosła natomiast w ciągu tygodnia cena kukurydzy, szczególnie na Dolnym Śląsku. Najdroższa jest w północnej i północno-zachodniej części Polski. Za kukurydzę płaci się od 660 do 690 zł za t.

Znacząco potaniał owies, gdyż zmniejszyło się zainteresowanie tym ziarnem. Przy czym są chętni jedynie na niewielkie partie towaru, a sprzedawcy oferują jednorazowo duże ilości.

Notowania pszenżyta przewyższyły ceny jęczmienia. Powodem tej sytuacji jest niewystarczająca podaż. Jest ono bardzo poszukiwane zarówno na rynkach lokalnych, jak i na giełdach.

Nieco wzrosły ceny śruty sojowej. Kosztuje ona w porcie 1400 - 1440 zł za t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności