Ceny zbóż, notowania, aktualności

Cielęcy przekręt

Cielęcy przekręt
Zapadł wyrok w głośnej sprawie fałszowania świadectw zdrowia cieląt eksportowanych do Włoch. Trzech oskarżonych skazano na półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Dwóm oskarżonym sąd wymierzył dodatkowo karę zakazu pełnienia funkcji publicznych przez 3 lata. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.

Sprawa wyszła na jaw w Ambasadzie Polskiej w Rzymie. Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowała o braku certyfikatów zdrowia dla cieląt z Czarnocina. Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny potwierdził nieprawidłowości i skierował sprawę do prokuratury. Oskarżonemu Janowi K. Eksporterowi bydła zarzucono sfałszowanie 358 świadectw zdrowia. Jerzego K. Powiatowego lekarza weterynarii i jego zastępcę Mirosława S. Oskarżono o wystawienie dokumentów in blanco bez przeprowadzenia badań krwi wykluczających białaczkę dla 76,5 tys. zwierząt. Proces toczył się od kwietnia ubiegłego roku.

Rozprawę utajniono ze względu na ważny interes państwa. Szacuje się, że straty Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej wynoszą około 842 tysięcy zł. Nie wpływały bowiem opłaty za badania. Wyrok sądu nie jest prawomocny.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności