Ceny zbóż, notowania, aktualności

Mięsność źle badana

Mięsność źle badana
Do dziś aż 92 proc. przetwórni wieprzowiny w Polsce badając mięsność stosuje przestarzałe urządzenia o błędzie pomiaru około 3 proc. Dzieje się tak, pomimo że już prawie dwa miesiące temu weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa zakazujące stosowania mierników o błędzie powyżej 2,5 proc. Jest to wymóg unijny, który w krajach Piętnastki obowiązuje już od wielu lat.

Stosowanie zakazanych ustawą urządzeń powoduje zaniżanie mięsności o 2-3 proc., w wyniku, czego zakłady nie dopłacają rolnikom za rzeczywistą wartość ich tuczników.

 - Stosowanie urządzeń nie spełniających wymogów UE, czyli niedoszacujących mięsności naszych tuczników ma konsekwencje także dla całego sektora produkcyjnego trzody chlewnej w Polsce. Obraz Polski, polskiej trzody chlewnej w Europie i na świecie jest błędny - mówi dr inż. Paweł Komender, specjalista ds. klasyfikacji tusz wieprzowych.

Skutkuje to tym, że nasza wieprzowina ma problemy ze znalezieniem rynków zbytu poza granicami kraju. Główną przyczyną tej sytuacji jest roczne opóźnienie we wprowadzaniu całego systemu klasyfikacji tusz.

Do tego więc żeby polska wieprzowina była właściwie sklasyfikowana i mogła konkurować jakościowo z unijną musi być zakończony proces wprowadzania systemu EUROP. A to jak twierdzą specjaliści może potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności