Ceny zbóż, notowania, aktualności

Morliny teraz z Animeksem

Morliny teraz z Animeksem
Za 69,7 mln euro amerykański koncern mięsny Hormel sprzedał 15,2 proc. akcji w hiszpańskiej grupie mięsnej Campofrio. Nabywcą jest Smithfield, lider na rynku wieprzowiny w USA, właściciel polskiego Animeksu.

W ten sposób Smithfield stał się akcjonariuszem Morlin, w którym 100 proc. akcji posiada Campofrio. Morliny i Animex mają razem ponad 8 proc. polskiego rynku.

W komunikacie informującym o transakcji Hormel stwierdza, że skupi się na swoich interesach w USA, Azji i Ameryce Południowej, gdzie zatrudnia 16 tys. ludzi. Wpływy Hormelu za 2003 r. wyniosły 4,2 mld USD, przy 185 mln USD zysku netto.

Scott Knutson, prezes finansowy Animeksu (za 2002 r. Animex miał ponad 1 mld zł wpływów i 6 mln zł zysku), uważa, że połączenie Smithfield z hiszpańską grupą może umocnić pozycję obu polskich zakładów. Kondycja Morlin jest coraz lepsza, udział w rynku wzrósł do 2,6 proc. (Animex ma ok. 6 proc.), eksport do 10 proc., a w br. ma się zwiększyć o kolejne kilka punktów procentowych. - Zainteresowanie naszymi wyrobami ze strony odbiorców unijnych jest coraz większe.

W eksporcie uzyskujemy wyższe marże, co pomaga nam w rozwoju - uważa Przemysł Chabowski, prezes Morlin. Spółka za 2003 r. wykazała ponad 10 mln zł zysku operacyjnego i do 7 mln zł zysku netto (szacunek). Wpływy ze sprzedaży wyniosły 380 mln zł, były o prawie 10 proc. niższe niż rok wcześniej ze względu na spadek sprzedaży mięsa.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności