Ceny zbóż, notowania, aktualności

ARR planuje skup półtusz i sprzedaż pszenicy

ARR planuje skup półtusz i sprzedaż pszenicy
Aktualna sytuacja na rynkach: zbóż, mięsa wieprzowego i drobiu oraz na rynku nawozów była tematem spotkania Kierownictwa ministerstwa z Prezydium Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W spotkaniu uczestniczyli Prezesi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, oraz przedstawiciele Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Minister Wojciech Olejniczak poinformował, że ARR dodatkowo skupi 10 tys. ton półtusz wieprzowych na rotacje zapasów państwowych. Łącznie działaniem tym od początku roku będzie objęte 35 tys. ton. Dodatkowy skup będzie prowadzony głównie w regionach o największej podaży żywca wieprzowego.

Agencja Rynku Rolnego wydała już pozwolenia na eksport z dopłatą 20 tys. ton półtusz wieprzowych. Pula ta zostanie zwiększona do 40,9 tys. ton.

Minister zapowiedział także, rozpoczęcie sprzedaży zbóż z zapasów Agencji Rynku Rolnego dla producentów mąki. Minister poinformował Prezydium Komisji, że wystąpił do Ministra Gospodarki o zliberalizowanie warunków importu nawozów.

Przewodniczący Wojciech Mojzesowicz oraz wiceprzewodniczący Romuald Ajchler szczególną uwagę zwrócili na potrzebę szybkiego uruchomienia importu nawozów azotowych do Polski, a także na problemy związane z funkcjonowaniem wielkich ferm tuczu trzody chlewnej. Minister W. Olejniczak poinformował o spotkaniu, które odbędzie się w Ministerstwie Środowiska. Będzie ono poświęcone między innymi tym fermom.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu, który jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie przewiduje możliwość wstrzymania produkcji w fermach, gdy podmiot nie posiada planu nawożenia pozytywnie zaopiniowanego przez Stację Chemiczno-Rolniczą.

Projekt przewiduje, że przepis ten stosuje się do ferm, w których prowadzi się chów lub hodowlę: - drobiu powyżej 40 tys. stanowisk - świń powyżej 2 tys. stanowisk lub 750 stanowisk dla macior.

Minister poinformował Prezydium Komisji, że w ubiegłym tygodniu odbyły się spotkania Kierownictwa resortu z szefami rolniczych związków zawodowych, prezydium Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz z przedstawicielami branży drobiarskiej.

5 lutego odbędzie się spotkanie Kierownictwa ministerstwa z Wojewodami, na którym zostanie omówiona sytuacja w rolnictwie, a także przygotowanie zakładów przetwórczych mięsa i mleka do funkcjonowania na Wspólnym Rynku. Prezydium Sejmowej Komisji Rolnictwa z zadowoleniem przyjęło działania podejmowane przez resort.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności