Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny mąki rosną

Ceny mąki rosną
Za mąkę typu 500 trzeba zapłacić już 1,10-1,15 zł za kilogram, czyli o aż 10-15 gr. więcej niż dwa tygodnie temu. Wpływ na taką sytuację mają drogie zboża. Młynarze z Polski Centralnej twierdzą, że sprowadzana z różnych regionów kraju pszenica kosztuje obecnie 760-780 zł za tonę. Gdy odbiera się towar bezpośrednio od rolnika, ziarno jest o 100 zł tańsze. Ale trzeba jeszcze doliczyć koszt transportu. Jest to średnio od 30 do 50 zł za tonę.

Młynarze uważają, że obecna próba wyrównania cen zbóż z unijnymi to nie powód do zadowolenia, a wręcz przeciwnie. Naszych portfeli z zachodnimi bowiem porównać się nie da. Ceny chleba w Czechach i na Słowacji są już średnio o 30 proc. wyższe niż w Polsce. Jeśli zboże będzie jeszcze droższe, to wzrostu cen pieczywa do takiego poziomu można spodziewać się wkrótce u nas - mówią młynarze.

W ciągu 3 tygodni pszenica zdrożała na targowiskach o 5 do nawet 12 zł za kwintal w przypadku wschodniej części woj. mazowieckiego.

Tylko od grudnia ceny mąki w województwie mazowieckim zdrożały o 16 proc., a wciągu ostatniego półrocza prawie o połowę. Podobnie jest w innych częściach kraju.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności