Niemcy przygotowują się na wypadek pojawienia się ptasiej grypy

Niemieckie ministerstwo zdrowia przygotowało plan działań na wypadek pojawienia się w Europie ptasiej grypy, szalejącej obecnie w Azji Południowo-Wschodniej. Największe obawy specjalistów wywołuje ewentualność skrzyżowania wirusa grypy ptasiej z wirusem grypy, atakującej ludzi.

Gdyby to nastąpiło, wówczas natychmiast ma wejść w życie plan kryzysowy, polegający na zaszczepieniu silnym środkiem antywirusowym o nazwie Tamiflu pracowników najbardziej zagrożonych placówek.

Szef mieszczącego się w Berlinie Instytutu Medycznego imienia Roberta Kocha, Reinhard Kurth powiedział, że najpierw zostaną zaszczepieni lekarze i pielęgniarki, a także 3,8 mln funkcjonariuszy policji i urzędników służb publicznych. Ma to zagwarantować w razie epidemii nieprzerwane funkcjonowanie administracji państwowej. Później szczepionkę otrzymałyby osoby przewlekle chore.

W sumie szczepieniem miało by zostać objętych 20 milionów obywateli Niemiec, gdzie w ubiegłym roku na grypę lub jej powikłania zmarło w Niemczech 16 tysięcy osób. Działania zapobiegawcze podjęto również w Holandii.

Rząd nakazał tam zwiększenie zapasów Tamiflu, aby środek ten był dostępny dla co najmniej 170 tysięcy osób. Holandia jest mocno zaniepokojona rozprzestrzenianiem się tej śmiertelnej choroby.

Jednak Haga – poza zwiększeniem zapasów leków – nie podejmuje innych specjalnych środków przeciwko grypie, czekając na decyzje Światowej Organizacji Zdrowia.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa