Ceny zbóż, notowania, aktualności

Oczekiwanie na spadek cen

Oczekiwanie na spadek cen
Maklerzy obserwują zmniejszenie zainteresowania zakupem zbóż. Objawia się to m.in. spadkiem liczby telefonów z pytaniami o notowania i koszty dostawy. Potencjalnych nabywców odstraszają wysokie ceny. Panuje przy tym przekonanie, że ziarna u polskich rolników jest jeszcze dużo. I że informacje o zwiększonym imporcie skłonią ich do wystawienia posiadanych zapasów na sprzedaż. A wzrost podaży może doprowadzić do obniżek cen.

W rezultacie liczba transakcji na giełdach znacznie się zmniejszyła. Mieszalnie pasz i młyny kupują zboże tylko wtedy, gdy trafi się okazyjna cena.

 - Sprzedajemy pszenicę konsumpcyjną po 695 - 700 zł za t - mówi Andrzej Dębowski z Giełdy ROL-PETROL w Łodzi. Ale wciąż są zgłoszenia po wyższych cenach (720 - 730 zł za t).

U lokalnych dostawców młyny kupują żyto nawet po 500 zł za t. Dlatego oferty giełdowe w cenie 550 - 560 zł t nie cieszą się specjalnym powodzeniem.

Spadło też zainteresowanie kukurydzą i jęczmieniem. Kukurydza oferowana była wczoraj po 620 - 640 zł t (loco magazyn), a jęczmień po 590 - 610 zł t (loco magazyn). Mało jest też chętnych na otręby, które w ostatnich tygodniach znacząco podrożały. Na granicy (na wagonie) kosztują już ponad 400 zł, co po doliczeniu kosztów transportu sprawia, że cena tony tej paszy przekracza 500 zł.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności