Nie będzie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich

Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak uważa, że nie ma możliwości wypłacania rolnikom zaliczek na poczet unijnych dopłat bezpośrednich wcześniej, niż w przepisowym terminie 1 grudnia.

Minister gościł w Brukseli na spotkaniu unijnych zrzeszeń organizacji rolniczych i spółdzielczych z 25 obecnych i przyszłych państw członkowskich Unii Europejskiej. Polscy związkowcy zwrócili się do ministra o wypłatę już latem zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich.

 – Nie mogę złożyć obietnic, że jesteśmy w stanie wypłacić zaliczki na dopłaty bezpośrednie już w sierpniu lub we wrześniu. Jestem realistą – powiedział Wojciech Olejniczak.

Ponad 2 miliony wniosków o dopłaty bezpośrednie poddane zostanie weryfikacji. Na każdym z tych wniosków podana musi być wielkość gospodarstwa, numer działki tak, aby kilku rolników nie występowało o dopłaty na tę samą powierzchnię.

Dane te muszą być wprowadzone do komputera, a to – jak się okazuje – może stanowić poważny problem dla naszej administracji. Nie gotowa do weryfikacji wniosków jest nie tylko administracja, bowiem rolnicy często nie umieją wypełnić i złożyć wniosków.

Prezes Krajowego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin twierdzi, że zabrało środków finansowych na przygotowanie rolników do starania się o unijne dotacje.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa