Ceny zbóż, notowania, aktualności

Utrzymuje się popyt na zboża

Utrzymuje się popyt na zboża
Miniony tydzień nie przyniósł zmian na rynku zbóż - dostawy są małe, utrzymują się stosunkowo wysokie ceny. Drożeje kukurydza z nowych zbiorów.

Na rynku mięsnym nastąpiło niewielkie uspokojenie - półtusze przestały drożeć, ale wieprzowiny nadal brakuje. Taniała natomiast większość warzyw i owoców.

Na rynku zbóż dominuje skup interwencyjny z dopłatami. Rolnicy złożyli wnioski na przetrzymywanie ok. 1 mln ton. Zboże to czeka, aż ARR sprawdzi je i podejmie decyzje o dopłatach. Ofert sprzedaży więc nie przybędzie, czyli na rynku nic się nie zmieni.

Skup z dopłatami, który "trzyma cenę", będzie trwał do końca października. Jest to niekorzystna sytuacja dla przetwórców (np. młynów i mieszalni pasz).

Dostawy w skupie pozainterwencyjnym są małe, mimo że zakłady oferują ceny o 20 - 30 proc. wyższe niż rok temu. Nie skutkują też zachęty w postaci odbioru ziarna z gospodarstwa, zwrotu kosztów transportu czy możliwości nabycia tańszych otrąb.

Część rolników zatrzymuje zboże i czeka na jeszcze wyższą cenę. Jeśli skup się nie zwiększy, to w najbliższych miesiącach zboże zdrożeje, tak jak obecnie kukurydza z nowych zbiorów.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności