Ceny zbóż, notowania, aktualności

Do sprzedaży trafiła tegoroczna kukurydza

Do sprzedaży trafiła tegoroczna kukurydza
Na giełdach towarowych można już kupić kukurydzę z nowych zbiorów. Ale po cenie niewiele niższej niż za ziarno ubiegłoroczne. Nie zwiększyła się podaż pozostałych zbóż paszowych.

Poszukiwana jest przede wszystkim pszenica paszowa, jęczmień paszowy i pszenżyto. Podaż tych zbóż jest znacznie mniejsza, niż wynosi zapotrzebowanie. Ceny są zróżnicowane. Za pszenicę paszową płaci się np. od 440 do 530 zł za t.

Rolnicy nie spieszą się ze sprzedaż , licząc na wzrost cen. Mówi się, ze pod koniec roku pszenica podrożeje nawet do 600 zł za tonę.

Niedobory zbóż paszowych wpłynęły na zwiększenie zapotrzebowania na inne stadniki pasz, zwłaszcza na otręby zarówno krajowe, jak i z importu. Ich ceny wzrosły. Podrożała także śruta sojowa.

Nie udał się w tym roku rzepak. Ocenia się, ze zbiory będą o 20 - 30 proc. niższe aniżeli przed rokiem. Zakłady tłuszczowe kilkakrotnie zwracały się do rządu o zniesienie dwudziestosiedmio procentowego cła na rzepak z importu. Rząd - zdaniem analityków -prawdopodobnie wstrzyma się z taką decyzją do końca roku. A po wejściu do UE cła zostaną zniesione.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności