Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny żywca wieprzowego wciąż rosną

Ceny żywca wieprzowego wciąż rosną
To już kolejny tydzień, kiedy zakłady ponoszą ceny skupu żywca, średnio o 10 gr. za kilogram. Świnie fermowe kosztują już ponad 4 zł. Według klasyfikacji poubojowej za najlepsze tuczniki hodowcy dostają ponad 5 zł za kilogram.

Nie tylko skupujący szukają towaru, zaczynają się także telefony z zakładów mięsnych - mówią właściciele ubojni. A to już wyraźny znak że mięsa brakuje. Towar z importu już sprzedano, teraz przetwórniom pozostaje szukanie świeżego na krajowym rynku. A nie jest to łatwe, bo do punktów skupu zamiast kilkudziesięciu sztuk rolnicy przywożą dziennie zaledwie kilka. Ci co mają podpisane umowy odwlekają terminy dostaw, bo tuczniki nie osiągnęły jeszcze odpowiedniej wagi.

Na wiosnę prosięta i żywiec były na tyle tanie, że wielu rolników pozbyło się macior. Skutek jest taki, że teraz prosiąt jest bardzo mało, a zainteresowanie hodowlą żywca rośnie. Rozpiętość cen skupu żywca dochodzi do 60-70 gr. za kilogram. Wszystko zależy nie tyle od regionu kraju, ale od jakości świń. Kolejny tydzień rosną ceny prosiąt na targowiskach. Rolnicy uważają, że bardziej opłacalne będzie w tym roku wykorzystanie ziarna na pasze niż jego sprzedaż, dlatego chętnie dokupują prosięta.

Źródło: Agrobiznes

Powrót do aktualności