Ceny zbóż, notowania, aktualności

Limit na przechowywanie zboża

Limit na przechowywanie zboża
Opolscy rolnicy domagają się zwiększenia limitu na przechowywane dla Agencji Rynku Rolnego zboże. Limit krajowy wynosi 500 tysięcy ton, a tylko na Opolszczyźnie wpłynęły już wnioski rolników na 130 tysięcy ton.

Zainteresowanie przechowywaniem zboża na Agencję jest na Opolszczyźnie wyjątkowo duże. Zboża jest mało zarówno w kraju, jak i za granicą i wszyscy spodziewają się, że jesienią cena pszenicy wzrośnie nawet do 600 zł za tonę. Wygląda jednak na to, że Agencja będzie musiała odmówić kilkudziesięciu rolnikom zgody na składowanie zboża. "500 tys. podzielone na 16 - to już wiadomo o jakim limicie można mówić dla województwa. Uważam, że rolnicy mają prawo podjąć taka decyzję na własne ryzyko i jeżeli mają gdzie przechowywać ziarno, powinno im się umożliwić sprzedaż" - mówi prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Opolu Danuta Bajak.

Najwięcej wniosków o przechowywanie pszenicy we własnym gospodarstwie lub domu składowym z dopłatą Agencji Rynku Rolnego, złożyli rolnicy z woj. kujawsko-pomorskiego. 272 wnioski na 164 tys. ton zboża nie zostaną jednak w pełni zrealizowane, ponieważ ARR obniżyła limity o połowę. Aby skorzystać z systemu interwencji, trzeba wyprodukować minimum 100 ton pszenicy i przechować część lub całość w swoim gospodarstwie lub domu składowym.

120 zł za każdą tonę przechowanej pszenicy - tyle otrzymają rolnicy. Pierwszych pieniędzy mogą spodziewać się na początku grudnia. Pod warunkiem, że pomyślnie zakończą się 2 kontrole ilościowe i jakościowe, które przeprowadzą inspektorzy Wojewódzkich Inspektoratów Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Źródło: Agrobiznes

Powrót do aktualności