Ceny zbóż, notowania, aktualności

Żniwa: Jedni skończyli, inni nie zaczęli

Żniwa: Jedni skończyli, inni nie zaczęli
Tegoroczne żniwa właśnie się kończą, skup zbóż będzie trwał do października, ale wszystko wskazuje na to, że tym razem przebiegnie spokojnie, bez afer i bez kolejek przed elewatorami.

Największe firmy zbożowe kupują zboże konsumpcyjne bez przerwy i zachęcają rolników do sprzedawania ziarna właśnie u nich. Skup odbywa się sprawnie i bez kolejek także dlatego, że niektóre firmy za zgodą agencji przerzuciły limity październikowe i wrześniowe na sierpień (np. PZZ w Bydgoszczy).

 - Mamy pieniądze i limity - mówi Jan Jarzębowski, prezes ZPZ ARR w Wąbrzeźnie. Elewator zwozi ziarno kupione w woj. zachodniopomorskim i w Fabiankach pod Włocławkiem. - Nie przekraczamy 14-dniowego terminu płatności, a często należność wypłacamy rolnikom wcześniej - zapewnia prezes Jarzębowski i wyjaśnia brak kolejek przed elewatorami: - Rolnicy poczekają ze zbożem jeszcze kilka dni, do września, i otrzymają wyższe dopłaty. Czyli 120 zł do tony pszenicy i 80 zł do tony żyta.

Natomiast w małych firmach, które podpisały umowy z ARR, jest różnie. Spółdzielcze Zrzeszenie Producentów Zbóż ZGODA w Zelgnie nie kupiło jeszcze ani kilograma ziarna. Telefon zrzeszenia odbiera dziecko. - Dam mamę - mówi szybko, kiedy dowiaduje się, że chodzi o informacje w sprawie skupu. Mama niepewnie stwierdza, że skup rozpocznie się "chyba w poniedziałek".

Lech Skonieczka w Wieldządzu rozpoczął i skończył skup 11 sierpnia, ponieważ jego limit wynosił tylko 100 ton pszenicy. Trochę lepiej będzie we wrześniu (limit 350 ton) i w październiku (limit 300 ton).

 - Tak spokojnie to jeszcze nie było - ocenia tegoroczny skup interwencyjny Adam Koc z bydgoskiego oddziału ARR. - Ale nie ma obaw, że firmy nie wykorzystają sierpniowych limitów na skup pszenicy i żyta.

 - Tym niemniej zboże jest teraz poszukiwane - twierdzi Marek Szczygielski z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. - Przedsiębiorcy obdzwaniają większych rolników i proszą o sprzedanie im pszenicy.

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza nie ma sygnałów, że jakaś firma spóźnia się z wypłatą ceny podstawowej za ziarno.

Źródło: Gazeta Pomorska

Powrót do aktualności