Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kredyty dla poszkodowanych rolników

Kredyty dla poszkodowanych rolników
W wyniku tegorocznej klęski suszy ucierpiało prawie 140 tys. gospodarstw rolnych - podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Straty z tego tytułu wynoszą - jak oszacowały komisje wojewódzkie - prawie 1,4 mld zł. Rolnicy poszkodowani przez klęski żywiołowe mogą ubiegać się o kredyty klęskowe.

Ogólna kwota tegorocznych strat w rolnictwie wynosi 1 mld 578 mln. zł, w tym z powodu klęski suszy 1 mld 388 mln. zł - wynika z szacunków komisji wojewódzkich. W związku z suszą poszkodowanych zostało prawie 140 tys. gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.

Rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych, mogą ubiegać się o kredyty klęskowe. Dopłat do oprocentowania ich udziela Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Agencja zwróciła się do banków o określenie wielkości planowanej akcji kredytowej oraz potrzeb w zakresie limitów dopłat do oprocentowania tych kredytów. W planie finansowym Agencji przewidziane są środki na dopłaty do oprocentowania kredytów klęskowych w wysokości 3,5 mln zł.

W zależności od rodzaju poniesionych strat poszkodowani rolnicy mogą ubiegać się o kredyty klęskowe, obrotowe lub inwestycyjne. Pożyczki inwestycyjne mogą być udzielane na 8 lat, a na zakup materiału szkółkarskiego na otworzenie sadu - na 5 lat. Kredyty obrotowe udzielane są na 24 miesiące i przeznaczone na zakup środków do produkcji rolnej.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności