Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wiele firm skupujących rzepak nierzetelnie analizuje jakość ziarna

Wiele firm skupujących rzepak nierzetelnie analizuje jakość ziarna
Kontrola firm prowadzących skup rzepaku wykazała, że większość nierzetelnie wykonuje analizy ziarna. Tracą na tym rolnicy.

Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Bydgoszczy skontrolował 4 spośród 20 firm, które na zlecenie Zakładów Tłuszczowych w Kruszwicy prowadzą skup rzepaku. Inspektorzy pobrali w tych firmach wtórniki prób, które zbadane zostały w laboratorium IJHARS.

Okazało się, że tylko w jednym przypadku wyniki firmy i naszego laboratorium były zbieżne - informuje Franciszek Złotnikiewicz, wojewódzki inspektor JHARS. W pozostałych trzech przypadkach wystąpiły znaczne rozbieżności. Firmy zawyżały jeden parametr - zanieczyszczenia. Tracili na tym rolnicy.

Plantatorzy nie są bezbronni. Jeśli podejrzewają, że odstawiony przez nich do skupu rzepak ma wyższe parametry i powinien osiągnąć wyższą cenę, mogą zgłosić to do IJHARS. Mogą tez sami przywieźć wtórnik próby do bydgoskiego laboratorium inspekcji.

Próbka i dołączony do niej protokół pobrania muszą mieć pieczęć rzeczoznawcy. Jeśli okaże się, że wyniki laboratorium IJHARS są korzystniejsze dla rolnika, otrzyma on od Zakładów Tłuszczowych w Kruszwicy wyrównanie ceny.

Źródło: Gazeta Pomorska

Powrót do aktualności