Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zaskakująco dobra jakość ziarna przyjmowanego do skupu

Zaskakująco dobra jakość ziarna przyjmowanego do skupu
Nie potwierdzają się informacje o złym stanie skupowanego zboża - informuje Agencja Rynku Rolnego. Jak na razie zaledwie 2 proc. odstawionego do punktów skupu ziarna nie spełniało parametrów jakościowych.

Złe warunki pogodowe sprawiły, że coraz głośniej słychać było obawy, co do jakości ziarna z tegorocznych zbiorów. Postulat o obniżenie parametrów jakościowych pojawił się na ostatnim przed letnią przerwą posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

Posłowie zwracali uwagę, że jeżeli ziarno nie będzie spełniało wymaganych standardów, to może się okazać, że Agencja nie będzie w stanie kupić od rolników tak dużo zbóż jak planuje. Wygląda jednak na to, że żądania obniżenia parametrów jakościowych były na wyrost. Jak na razie skupowane zboże spełnia wszystkie wymagane przez Agencję standardy.

 - W tej chwili mniej więcej na 100 oddających ziarno dwoje oddaje to ziarno o takich parametrach, które nie mogą być uznane jako zboże konsumpcyjne - uważa wiceprezes ARR Piotr Kruk.

Przedstawiciele Agencji wierzą, że tak dobra sytuacja utrzyma się do końca żniw. Ale jednocześnie uprzedzają, że ewentualne pogorszenie jakości ziarna nie spowoduje, że parametry zostaną obniżone.

 - W tej chwili zmiany zasady wartości są niemożliwe, skup będziemy prowadzić na dotychczasowych zasadach - dodaje wiceprezes ARR.

Problem w tym, że wymagania jakościowe stanowią integralną część umowy, jaką Agencja zawarła z każdą firmą skupową. Zmiana parametrów wymagałaby, więc wprowadzenia zmian w każdej umowie. A tymczasem skup już trwa. Z danych Agencji wynika, że do tej pory skupiono 160 tys. ton zbóż. Z 576 firm, które podpisały umowy z Agencją pracę rozpoczęło 169.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności