Plony kukurydzy mają być porównywalne z ubiegłorocznymi

W tym roku plony kukurydzy powinny być podobne do ubiegłorocznych, wyniosą około 6-7 ton z hektara – mówią eksperci. Tona nasion kosztuje teraz od 500 do 550 zł.

Produkcja będzie się rozwijać, szczególnie, jeśli weszłaby w życie ustawa o biopaliwach. Producenci mają nadzieję, że przetwarzanie kukurydzy na etanol będzie w niej uwzględnione. Ze 100 kg nasion można otrzymać od 30 do 35 litrów etanolu. Rolnicy oszczędzają na dosuszaniu i magazynowaniu, gdyż na etanol można przeznaczyć mokre nasiona.

Jest też szansa, że w Polsce ruszy przerób kukurydzy na skrobię – mówi Eugeniusz Piątek, dyrektor Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu. Jest to znacznie lepszy surowiec niż ziemniaki i lepiej się przechowuje. Kukurydza zawiera aż 60 proc. skrobi.

Przy zwiększonym o 1/5 zasiewie, produkcja kukurydzy na nasiona powinna wynieść w tym roku blisko 2 mln ton. Zdaniem ekspertów to wystarczająca ilość na pokrycie potrzeb paszowych w kraju.

Najdroższy jest grys, wykorzystywany do produkcji płatków kukurydzianych i chrupek. Ceny w ciągu ostatniego półrocza były dosyć stabilne, różnice nie przekraczały 1,5 proc.

Źródło: Agrobiznes, TVP1