Brakuje półtusz wieprzowych

Bardziej opłacałoby się stracić kaucję w wysokości 2 zł za kg, kupując mrożone półtusze wieprzowe na eksport, i przeznaczyć je na krajowy rynek niż czekać nie wiadomo na co – komentują maklerzy. Półtusz brakuje i widać to bardzo dobrze po pustoszejących magazynach.

Teraz nie ma problemów ze sprzedażą. W dużych ilościach znikają podgardla, skórki czy głowy, mimo, że Rumunia, do której wysyłaliśmy bardzo dużo tego towaru, od 1 lipca wprowadza 60-procentowe cło na wieprzowinę. To świadczy o tym, że nawet najgorsze gatunki mięs cieszą się dużym powodzeniem w kraju.

Po przerwie można bez trudu sprzedać też mięsa drobne. Przetwórcy czekają teraz na ruch Agencji Rynku Rolnego. Półtusze wieprzowe na eksport nie mają zbyt wielu zwolenników, tym bardziej, że dobiega końca ich okres ważności. Należałoby niezwłocznie przeznaczyć je na rynek krajowy. Każdy dzień zwłoki pogarsza sytuację – mówią maklerzy.

Ceny półtusz wieprzowych systematycznie rosną. W ciągu tygodnia zdrożały o kolejne 10 gr. za kilogram. Teraz za klasę R trzeba zapłacić od 4,5 do 5,40 zł.

Źródło: Agrobiznes, TVP1