Rosną ceny wieprzowiny

Od dwóch tygodni stopniowo drożeją na giełdach półtusze wieprzowe. W pierwszej dekadzie czerwca wystawiano to mięso po 4,1 – 4,3 zł za kg (kl. R), w tym tygodniu trzeba było płacić 4,9 – 5 zł za kg. Taki jest efekt wzrostu cen skupu żywca.

W połowie miesiąca średnia cena tuczników wynosiła 3,19 zł za kilogram, a w końcu tego tygodnia już 3,8 do 4 zł za kg. W konsekwencji idą powoli w górę notowania wszystkich mięs wieprzowych.

Zwiększyło się w tej sytuacji zainteresowanie mięsem mrożonym, które zalegało dotychczas magazyny. Jest wreszcie zbyt na podgardle, głowy, skórki. Zadowoleni są także importerzy, którym udało się ostatnio sprzedać znaczne ilości sprowadzonego mięsa, zwłaszcza tzw. przodków wieprzowych.

Od lipca Agencja Rynku Rolnego zaprzestaje skupu interwencyjnego. Na razie nie słychać jednak, aby rozpoczęła sprzedaż zgromadzonych zapasów na rynku krajowym.

Tymczasem nie są odosobnione opinie, że szybkie uruchomienie podaży mrożonych półtusz powstrzymałoby dalszy wzrost cen skupu tuczników.

Spadek podaży na rynku mięsnym dotyczy tylko wieprzowiny. Wołowiny jest wciąż nadmiar i cieszy się ona niewielkim zainteresowaniem.

Prawdopodobnie wkrótce wzrośnie zapotrzebowanie na drobne mięsa wołowe, które w większym stopniu będą wykorzystywane do produkcji wędlin. Nie ożywiła się na razie sprzedaż drobiu. Największe zapotrzebowanie jest na filety z kurczaka i indyka.

Źródło: Rzeczpospolita