Ceny zbóż, notowania, aktualności

Susza doskwiera rolnikom

Susza doskwiera rolnikom
Susza dała się we znaki wielkopolskim i lubuskim rolnikom. Szacuje się, że niektóre plony mogą być nawet o połowę mniejsze. Wojewoda wielkopolski zbiera szacunki strat. Jednak gminy jak dotąd, mimo narzekań rolników, nie kwapią się z nadsyłaniem informacji o stratach.

Z 200-hektarowej uprawy rzepaku w Jeziorkach plony mogą być niższe o 45 proc. - szacują ich właściciele. Pierwsze straty spowodowały przymrozki. Straty liczą też rolnicy z powiatu kaliskiego. W gminie Blizanów od maja nie było opadów.

W Blizanowie brak wody odczuwają też liczni ogrodnicy. Władze gminy apelują, by nie używać wody do podlewania ogródków czy pól. Zużycie wody wzrosło w gminie sześciokrotnie. W niektórych ujęciach zaczyna jej brakować. W gminie Stare Miasto na niektórych terenach deszcz nie padał od 3 miesięcy. Zboża są żółte jak przed żniwami. Większość upraw owsa nie osiągnęła 20 cm, a wielu roślin nie da się już uratować. Straty rzepaku mogą wynieść połowę, a w zbożach ozimych do 40 proc. Podobnie jest w lubuskiem.

Wojewoda wielkopolski do 15 lipca czeka na informacje o stratach, by przesłać je do ministerstwa rolnictwa i premiera. Może to dziwić, ale dotąd, mimo apelów z 220 gmin wielkopolskich informacje o stratach w rolnictwie przysłało tylko 12. Powrót do aktualności