Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboża powoli tanieją

Zboża powoli tanieją
Zapewnienia Agencji Rynku Rolnego, że zapasy zboża wystarczą do żniw, które rozpoczną się w połowie lipca, uspokoiły rynek. Podaż ziarna z dnia na dzień rośnie, a popyt maleje. Pojawia się coraz więcej zbóż z importu. W rezultacie ceny powoli spadają.

Pszenica konsumpcyjna wystawiana w ubiegłym tygodniu przez Agencję Rynku Rolnego po 525 zł za t cieszyła się stosunkowo niewielkim powodzeniem. Mniej tego ziarna kupują młyny, bo na kilka tygodni przed żniwami wstrzymują przemiały i przygotowują się do nowego sezonu.

Mieszalnie pasz, które do niedawna zaopatrywały się w zboże na przetargach, teraz szukają ziarna u tańszych dostawców, głównie importerów. W tej sytuacji niektórzy maklerzy przypuszczają, że Agencja obniży wkrótce cenę wywoławczą pszenicy.

Do niedawna żyto było rozchwytywane. Teraz oferta ziarna białoruskiego, w cenie 420 - 430 zł za t, na wschodniej granicy czeka na nabywców. Podobnie jak żyto, dostarczone do Polski na statkach, dostępne na Wybrzeżu po 460 zł za t.

 - Tańsza od krajowej jest czeska kukurydza (520 zł za t) - mówi Andrzej Dębowski z Giełdy ROL-PETROL. Coraz niżej notowany jest też jęczmień, choć nadal utrzymują się różnice w zależności od regionu.

Maleją także ceny przetworów zbożowych. W zeszłym tygodniu otręby pszenne sprzedawano jeszcze po 520 zł za t, w tym są już zgłoszenia sprzedaży po 410 - 420 zł za t. Powrót do aktualności