Rolnicy nie chcą akcji ZM PMB S.A. w Białymstoku

Rolnicy nie są zainteresowani otrzymaniem bezpłatnych akcji zakładów mięsnych PMB S.A. w Białymstoku. Spośród kilku tysięcy dostawców żywca chęć nabycia udziałów wyraziło 900 osób.

PMB sprywatyzowano w sierpniu ubiegłego roku. 1/3 akcji zatrzymał Skarb Państwa, m.in. po to, by rozdać je wśród rolników i pracowników firmy. O ile ci ostatni byli zainteresowani udziałami – podanie o ich przyznanie złożyło 2,5 tys. osób, czyli dwukrotnie więcej niż zatrudnia dziś zakład, o tyle wśród rolników zainteresowanie jest bardzo słabe. „W tej chwili sporządzona jest kwota uprawnionych rolników, którzy do tej pory się zgłosili. Ta lista zostanie wywieszona w siedzibie spółki, do tej pory zgłosiły się 902 osoby” – mówi Zbigniew Rusa, prezes PMB S.A. w Białymstoku.

Akcje mogą otrzymać rolnicy, którzy są w stanie udokumentować, że dostarczali do zakładów żywiec w okresie czterech lat przed jego prywatyzacją. Nikłe zainteresowanie akcjami nie było trudne do przewidzenia. Umowa prywatyzacji PMB przewidywała, że 11 proc. akcji kupi od skarbu państwa spółka pracowniczo- producencka. Miała ona spore problemy by znaleźć chętnych do wniesienia minimalnego udziału – 500 zł. Spółka zadłużyła się, by nie wykluczono jej z prywatyzacji.

Źródło: Agrobiznes, TVP1