Dramat na rynku wieprzowiny

Sytuacja na rynku mięsa wieprzowego jest dramatyczna. Nadwyżka wynosi obecnie 186 tys. ton, podczas gdy w całej Unii Europejskiej zapasy operacyjne wynoszą 120 tys. ton – poinformował w środę prezes Agencji Ryszard Pazura.

 – Założenia budżetowe dotyczące tzw. górki wieprzowej już dawno są nieaktualne. Przypomnę, że zakładano, że górka świńska wyniesie 150 tys. ton. W marcu ta prognoza została zmieniona przez Agencję i teraz sytuacja jest dramatyczna – powiedział Pazura podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

Rząd przyjął program interwencyjny ARR z założeniem, że górka świńska wyniesie 170 tys. ton.

 – Nadwyżka podaży nad popytem łącznie z możliwościami eksportowymi zgodnie z podpisanymi przez Polskę porozumieniami wynosi według Agencji 186 tys. ton. Ta nadwyżka przesunie się do końca roku. Efekty łagodzenia nadwyżki będą widoczne najwcześniej w I kwartale przyszłego roku – powiedział prezes.

Zdaniem Pazury, spadło zainteresowanie eksportem polskiego mięsa na rynki wschodnie. Kraje wschodnie, nie tylko Rosja, wprowadziły ograniczenia kontyngentowe importu.

 – Na wniosek Agencji obniżono ceny sprzedaży wieprzowiny. Zaproponowaliśmy jeszcze inne rozwiązanie, a mianowicie współdziałamy przy projekcie dopuszczającym częściową zapłatę około 40 tysiącami ton wieprzowiny w przypadku pozytywnego dojścia do skutku przetargu na samolot cywilny w ramach offsetu. Byłoby to korzystne rozwiązanie – dodał Pazura.

Agencja proponuje również stworzenie programu wsparcia dla najuboższych poprzez rozdysponowanie jeszcze w tym roku około 15 tys. ton wieprzowiny dla żłobków, przedszkoli szkół, domów opieki społecznej.

Polska musi rozwiązać problem zapasów wieprzowiny do 1 maja przyszłego roku. Po wejściu do Unii Europejskiej rynek mięsa wieprzowego będzie regulowany jedynie poprzez administrowanie obrotem rolnym.

Po ujawnieniu afery związanej z zaginięciem zboża Agencja zlecił przeprowadzenie kontroli wszystkich zapasów żywca wieprzowego. Pazura powiedział, że kontrole nie stwierdziły braków i przypadków złych warunków przechowywania.

Kontrola odbyła od 2 do 6 czerwca tego roku. Agencyjne zapasy wieprzowiny przechowywane są w 46 chłodniach. ARR ma także podpisane umowy z 155 ubojniami, które zostały wytypowane w drodze przetargu.