Zapowiadają się słabsze zbiory zbóż

Od tygodnia (2 czerwca) można starać się o pozwolenie na bezcłowy import pszenicy z UE. Zainteresowanie kontyngentem ze strony przedsiębiorców na razie jest niewielkie, bo transakcje te nie byłyby opłacalne. Ziarno na zachodzie jest droższe niż w Polsce.

Eksperci wyliczyli, że sprowadzona pszenica kosztowałaby 570 – 580 zł za t. Na Warszawskiej Giełdzie Towarowej ceny pszenicy konsumpcyjnej ukształtowały się na poziomie 537 zł za t. Mówi się jednak, że mogą wzrosnąć, bo powoli kończą się już zapasy w Agencji Rynku Rolnego.

Na innych giełdach pszenica wystawiana jest po 560 – 580 zł za t. Minimalnie podrożała w ciągu minionego tygodnia kukurydza – do 530 do 550 zł za t. Niektóre firmy oferują pszenicę paszową po 540 zł za t, a żyto poniżej 500 zł za t.

Tegoroczne zbiory będą najprawdopodobniej gorsze od ubiegłorocznych – wynika z prognoz GUS. Wiele zależeć będzie jeszcze od pogody, która może te przewidywania skorygować. W tej sytuacji firmy młynarskie i przetwórnie pasz, jeśli mają środki, gromadzą zapasy ziarna. Drożeją nadal przetwory zbożowe. Otręby kosztują już nawet 510 zł za t.

Na giełdach pojawiło się ostatnio więcej mąki. Jej ceny są mocno zróżnicowane. Np. za pszenną typ 500 płaci się od 670 do 860 zł za t, a za typ 750- od 620 do 930 zł za t.

Źródło: Rzeczpospolita