Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dramatyczna sytuacja ze zbożem na Pomorzu

Dramatyczna sytuacja ze zbożem na Pomorzu
Na Pomorzu nie dość, że sporo ziarna zniknęło, to jeszcze mnóstwo wyeksportowano. Teraz przedsiębiorcy zmuszeni są robić zakupy w innych rejonach kraju, co po uwzględnieniu kosztów transportu czyni ten towar bardzo drogim. Pojawiły się też głosy, że Agencja Rynku Rolnego pozbywa się już rezerw rządowych.

W Agencji twierdzą, że jeszcze do końca czerwca będą organizowane przetargi. W tym tygodniu będzie wystawionych 50 tys. ton pszenicy. Gorzej będzie, gdy Agencja wstrzyma przetargi, bo w opinii wielu maklerów, zboża u producentów już dawno nie ma.

Tymczasem został zatrzymany wzrost cen kukurydzy. To zasługa importu z Węgier, Słowacji i Czech - mówi Jan Urbanek z Domu Maklerskiego AGRO w Łodzi. Tona na granicy kosztuje 510 - 520 zł. Polska kukurydza jest nieatrakcyjna. Trzeba za nią zapłacić nawet 560 zł.

W portach można kupić żyto sprowadzane z krajów Unii Europejskiej. Tona tego ziarna w zależności od kursu walut kosztuje około 485 zł. W ofertach jest także owies. Brakuje jęczmienia i pszenżyta. Powrót do aktualności