Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż powoli spadają

Ceny zbóż powoli spadają
Na przetargach, które odbyły się w ubiegłym tygodniu na Warszawskiej Giełdzie Towarowej, po raz pierwszy od dłuższego czasu nie sprzedano całej wystawionej pszenicy konsumpcyjnej, a średnia cena tego ziarna wyraźnie spadła. Na innych giełdach towarowych zboża konsumpcyjne przestały drożeć. Pojawiły się ponadto oferty z importu.

W tym tygodniu średnie ceny na przetargach wahały się od 533 do 541 zł za t, przy wywoławczej 525 zł za t. Co ciekawe, nie było chętnych na całe wystawione ziarno. Sprzedano ok. 90 proc. z prawie 200 tys. t zaoferowanej przez Agencję Rynku Rolnego.

Dla porównania w pierwszej połowie maja przeciętna cena pszenicy agencyjnej na przetargach przekraczała 560 zł, a chętnych było znacznie więcej, niż wynosiła oferta.

Na innych giełdach ceny zbóż na ogół nie zmieniły się. Wzrost notowań dotyczy jednak kukurydzy. Krajowa, w magazynach producenta na Dolnym Śląsku kosztuje już 530 zł, a importowana, na granicy południowej - 510 zł za t. Cieszy to rolników z południowo-zachodnich rejonów kraju, którzy jeszcze zimą narzekali na małą opłacalność tej produkcji.

Z importu jest w obrocie także żyto konsumpcyjne w cenie 495 zł za t i jęczmień. Konsumpcyjny pochodzi z Ukrainy i wystawiany jest w cenie 550 zł/t, a paszowy z Czech po 520 zł (ceny na granicy).

Wzrost cen ziarna spowodował podwyżki notowań przetworów zbożowych. Zdrożała mąka i otręby. W tym tygodniu za pszenne, z dowozem trzeba było zapłacić 490 zł za t. Niżej niż przed tygodniem była natomiast notowana śruta sojowa. Z mniejszą zawartością białka dostępna była po 910 zł za t, a wysokobiałkowa po 945 zł za t. Powrót do aktualności