Ceny zbóż, notowania, aktualności

Lublin: dochodzenie w sprawie zniknięcia 7 tys. ton zboża

Lublin: dochodzenie w sprawie zniknięcia 7 tys. ton zboża
Lubelska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie "zniknięcia" blisko 7 tysięcy ton zboża z zakładów w Łukowie i we Włodawie. Prokurator postawił zarzut przywłaszczenia zboża szefom dwóch firm: Przedsiębiorstwa Zbożowo - Młynarskiego w Łukowie, gdzie brakuje ponad 6 tysięcy ton zboża i w Zakładów Młynarskich GT Ziemniccy we Włodawie, gdzie nie ma blisko tysiąca ton pszenicy należącej do Agencji Rynku Rolnego.

Wartość zboża oszacowano na ponad cztery i pół miliona złotych. Według rzecznika Andrzeja Lepieszki nie można wykluczać innych wątków tej sprawy. Prokuratura ma zbadać jak i czy były prowadzone kontrole przez inspektorów Agencji Rynku Rolnego, a także kiedy zboże zostało sprzedane i co się stało z pieniędzmi, które Agencja cały czas płaciła za jego składowanie. Dyrektor Agencji w Lublinie Władysław Saba wyjaśnia, że inspektorzy mają prawo, ale nie obowiązek sprawdzania poszczególnych firm.

Miesięcznie Agencja za składowanie płaci od 5 do 7 złotych za tonę. Jak udało się ustalić, w nielegalne transakcje firmy z Łukowa są zamieszani trzej mężczyźni - jeden mieszkający w Warszawie i dwaj ze Śląska. Wszystkim grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności