Ceny zbóż, notowania, aktualności

Stabilizacja na rynku mięsa

Stabilizacja na rynku mięsa
W handlu mięsem nie nastąpiły w ubiegłym tygodniu istotne zmiany. Ceny są ustabilizowane, podaż przewyższa popyt, dostawcy skłonni są w tej sytuacji do obniżek cen. Zwłaszcza, gdy transakcja dotyczy większych partii towaru.

Największym powodzeniem cieszy się ostatnio karkówka. Mniejsze jest zainteresowanie najlepszymi gatunkami, jak schab, szynka czy łopatka. Ceny wywoławcze wieprzowiny są ustabilizowane.

Powoli rośnie zapotrzebowanie na mięsa drobne wieprzowe kl. II, pod warunkiem, że jego cena nie jest zbyt wysoka. Kupują ten surowiec masarnie produkujące wędliny grillowe oraz konserwy.

Znacznie tańsze niż w poprzednich latach o tej porze są tłuszcze drobne. Zapasy tych surowców są ogromne, bo nie ma eksportu na wschód. Również w przypadku wołowiny jest duża nadwyżka podaży nad popytem i dotyczy wszystkich asortymentów.

W ostatnim tygodniu zdrożał w skupie żywiec drobiowy. Zakłady płacą za ten surowiec już 3 do 3,5 zł za kg. Wpłynęło to na podwyżki cen drobiu na giełdach. Np. Agrohandel wystawiał w tych dniach świeże kurczaki po 5 zł za kg, a przed tygodniem ich cena wynosiła tam 4,4 zł kg.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności