Ceny zbóż, notowania, aktualności

ARR zmienia zasady sprzedaży na przetargach

ARR zmienia zasady sprzedaży na przetargach
Biura maklerskie działające na rynku towarowym otrzymały wczoraj nowe zasady, które od przyszłego tygodnia będą obowiązywać na przetargach pszenicy z rezerw Agencji Rynku Rolnego. Prowadzone przez ARR kontrole w magazynach zbożowych wykazały braki ok. 15 tys. t agencyjnego ziarna.

W tym tygodniu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na Warszawskiej Giełdzie Towarowej miał się odbyć dwukrotny przetarg na pszenicę z rezerw ARR: pierwszy z ofertą 100 tys. t w środę i drugi, 50 tys. t, w czwartek. Ostatecznie ARR w ostatniej chwil chwili zwiększyła przydział na środę, wystawiając 120 tys. t. W przyszłym tygodniu będą trzy przetargi: w poniedziałek, środę i czwartek.

Zmieniono zasady sprzedaży, ograniczając ilość, jaką może kupić jedna firma na jednym przetargu, do 1,5 tys. t. Podwyższono do 525 zł cenę wywoławczą i utrzymano podwyższone wadium (100 zł za t).

 - Od mieszania herbata nie będzie bardziej słodka - mówią maklerzy, dodając, że jaki system sprzedaży by nie był, pszenicy od niego nie przybędzie. Wątpliwe jest, czy uda się przestrzegać zasady 1,5 tys. t dla jednego odbiorcy. Zainteresowani mogą skorzystać z pomocy innych przedsiębiorstw. Dobrym posunięciem jest natomiast rozłożenie sprzedaży na więcej dni tygodnia. Obrót 120 tys. t jednego dnia był trudny technicznie i maklerzy narzekali na problemy z dokonywaniem transakcji. Przesunięcie następnego przetargu do poniedziałku umożliwi ponadto wydanie z elewatorów dotychczas sprzedanej pszenicy.

Tymczasem Agencja Rynku Rolnego odkrywa kolejne przypadki sprzedaży należącego do niej zboża, przechowywanego w prywatnych magazynach. Dotychczasowe kontrole wykazały braki ok. 15 tys. t agencyjnego ziarna w trzech oddziałach terenowych: poznańskim, lubelskim i szczecińskim. Dziś ma się zakończyć inspekcja we wszystkich magazynach, gdzie przechowywane jest państwowe zboże.

Z elewatorów pod Włodawą w Lubelskim zginęło tysiąc ton pszenicy, zaś w Żninie w woj. kujawsko-pomorskim wykryto, że w magazynach brakuje prawie 880 ton pszenicy i 300 ton żyta.

Magazyny w okolicach Włodawy należą do znanej w regionie rodzinnej firmy "G. T. Zimniccy"sp. z o.o. Zboże warte 500 tys. zł było przechowywane w podwłodawskim Orchówku w elewatorach wykupionych przez firmę po zlikwidowanym państwowym gospodarstwie. Właściciel sam zgłosił brak w lubelskim oddziale ARR. Deklarował, że zwróci pieniądze. Za przechowywanie zboża, którego nie było, firma pobierała od ARR 7 tys. zł miesięcznie.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności