Ceny zbóż, notowania, aktualności

Możliwy spadek zbiorów pszenicy

Możliwy spadek zbiorów pszenicy
Amerykańskie ministerstwo rolnictwa (USDA) prognozuje, że zbiory pszenicy w Polsce w sezonie 2003/2004 spadną o 10 procent i wyniosą 8,4 mln ton - poinformowano w portalu internetowym product.ru.

Według amerykańskich ekspertów, spadek zbiorów pszenicy związany jest ze spadkiem plonów tego zboża i zmniejszeniem powierzchni zasiewów. W związku z tym spodziewane jest znaczne zwiększenie importu tego zboża.

USDA prognozuje, że import pszenicy do Polski w tym sezonie wyniesie 550 tys. ton tj. dwa razy więcej niż w bieżącym roku gospodarczym. Najczęściej sprowadzana jest pszenica durum i wysokiej jakości pszenica na mąkę.

Analitycy uważają, że jeżeli zapasy pszenicy w Polsce na koniec obecnego sezonu spadną, może to spowodować dalszy wzrost importu.

Importowana pszenica pochodzi na ogół z państw Unii Europejskiej i Europy Centralnej (Czech, Słowacji, Węgier). W 2002 roku część przywożonej pszenicy pochodziła także ze Stanów Zjednoczonych i Rosji.

Oprócz zwiększenia importu pszenicy, USDA prognozuje wzrost przywozu jęczmienia i żyta. W 2003/2004 roku eksperci nie przewidują eksportu pszenicy z Polski.

Zbiory zbóż ogółem w 2002 r. wyniosły 26,8 mln t (w tym 9,3 mln t pszenicy i 3,8 mln t żyta) i były nieznacznie (o 0,5 proc.) niższe niż w 2001 r.

Według danych GUS, w II półroczu 2002 r. wyeksportowano 545 tys. t zbóż (łącznie z mąką pszenną, żytnią i słodem), w tym 516 tys. t pszenicy.

Według wstępnych ocen ekspertów, w sezonie 2002/2003 łączny wywóz zbóż ogółem może wynieść nawet do 1 mln t.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności